+371 67324146

Zinātnieku nakts 2023

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas līmeņa pasākums zinātnes un tās sasniegumu popularizēšanai, kas katru gadu notiek septembra pēdējā piektdienā. Plašākai sabiedrībai tiek atvērtas augstskolas, universitātes un zinātniskie institūti, lai ikviens interesents var tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.

Programmas materiālu ķīmijas tehniķis audzēkņi gatavi ienirt Zinātnieku nakts noslēpumos

Šogad Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas skolotājas Imanta Brūvere un Lauma Rusele kopā ar audzēkņiem no S4, S3 un S2 devās izzināt ķīmiskos noslēpumus Organiskās sintēzes institūtā (OSI) un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā (LV KĶI). 

OSI piedāvāja uzzināt, kā top jaunas zāļu vielas un kā tās darbojas organismā. 

Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas audzēkņi nepacītīgi gaidot OSI zinātnieku paraug-demonstrējumus ķīmijas rekaciju šovā.

Apmeklētājiem bija iespēja tikties ar zinātniekiem, apmeklēt dažādas institūta laboratorijas, iepazīties ar pētnieku ikdienas darba vidi un uzzināt par zāļvielu atklāšanas procesu.

Stāsts kādā no OSI laboratorijām.

Zinātnieku nakts pasākumā darbojās mobilais biofarmācijas centrs, kurā varēja iejusties medikamenta lomā  un izsekot zāļu pārmaiņām organismā, kā arī, izmantojot 3D brilles, redzēt kā notiek zāļvielu saistīšanās ar proteīniem molekulu līmenī.

S4 audzēkņi izmēģina individuālās aizsardzības tērpu, jo darbs farmācijas ķīmijā varbūt ar kaitīgām vielām un darba drosība ir pirmajā vietā.

Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts ir unikāla pētniecības institūcija Eiropā – viena no retajām, kas nodarbojas tieši ar koksnes un tās produktu, kā arī biomasas pētījumiem. Institūta misija ir radīt videi draudzīgus produktus no atjaunojamajām izejvielām, kā piemēram krāsainas poliuretāna putas no dabas materiāliem.

Krāsainas poliuretāna putas

Doties ekskursijās pa institūtu un pilotiekārtu angāru S3 audzēknes pēta koksni un biomasu, izmantojot Leica gaismas mikroskopus.

Pašbilde ar topošajiem materiālu ķīmijas tehniķiem un skolotājām Laumu Ruseli un Veltu Fridrihsoni. Viens no pieturas punktiem bija LV KĶI Celulozes laboratorija – Papīra mašīna, kurā darbojās RVT ķīmijas skolotāja Velta Fridrihsone.

Dalīties

Jaunākās publikācijas

Latvijas Meža dienas 2024

Ideja brīvdienām! Piektdien un sestdien kopā ar ģimeni un draugiem dodies uz meža festivālu Latvijas Meža dienas 2023. Piedalies izzinošās un izklaidējošās aktivitātēs – būs