PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Pateicoties Datorikas nodaļas skolotājas S. Alksnes un DP1-1 grupas audzēkņu izrādītajai interesei uzzināt vairāk par savu izvēlēto profesiju, 2021. gada 12. aprīlī Zoom platformā, viesojoties tiešsaistes mācību ekskursijā https://enudiena.lv/ekskursijas, kuru karjeras izglītības programmas ietvaros, nodrošina Junior Achievement, bija iespēja iepazīties ar IT kompāniju Scandiweb.

Virtuālās ekskursijas laikā no Scandiweb pārstāves Lauras audzēkņi (piedalījās visi DP1-1 grupas audzēkņi) uzzināja par web-programmētāju, projektu vadītāju ikdienu, un to, kas nepieciešams, lai kļūtu par speciālistu IT nozarē. Video materiālā programmētāji padalījās ar savu karjeras ceļu līdz programmēšanai, viņuprāt programmētāja darbā nav sastopama rutīna, pat, ja ko nezini, palīdzēs pārējie kolēģi, jo visi ir kā viena liela ģimene! Galvenais – nepadoties!

Audzēkņi, kuriem interesē prakses un darba iespējas Scandiweb https://careers.scandiweb.com/, tiek aicināti atsaukties un piedalīties 2021. gada 26.aprīlī plānotajā vēl vienā šī uzņēmuma virtuālajā ekskursijā.

Sagatavoja: PKK Ineta Maļinovska

scandiweb

Kāds noteikti padomās, kas kopīgs karjerai ar veselību? Bet ja šajā tēmā iedziļinās, tad kopīgā ir krietni vairāk, nekā varam iedomāties. 2021. gada 27. un 28.janvārī grupām PRT1, S1, N1 dabaszinību stundas noritēja nedaudz savādāk kā ierasts. Ar dabaszinību priekšmeta skolotājas Sanitas Seredas atsaucību un atbalstu, pedagogi karjeras konsultanti Ineta Maļinovska un Anita Umbraško MsTeams platformā vadīja stundas, kurās runāja gan par vitamīniem un minerālvielām, gan par veselīgu uzturu, gan par to, ka veselība ir veiksmīgas karjeras pamats, kas ietekmē karjeras lēmumu pieņemšanu, kā arī par nogurumu un motivācijas trūkumu.

Stundas mērķis bija rosināt audzēkņos izpratni par to kā veselīgs dzīvesveids ietekmē veiksmīgu karjeras veidošanu, veicināt jauniešos krīzes izdzīvošanā iegūto pozitīvo pieredzi attiecībā uz pasaules uztveri un pārmaiņām sevī. Iemācīt pusaudžiem pašpalīdzību, spēju atpazīt un reaģēt uz savu vai savu draugu mentālās veselības pasliktināšanos. Palīdzēt audzēkņiem veikt pašizpēti, izprast fiziskās un garīgās veselības un personības attīstības priekšnoteikumus, apzināties veselīga uztura un dzīvesveida faktorus saistībā ar profesijas izvēli, kā arī uztvert veselību kā vienu no savām svarīgākajām dzīves vērtībām. To, ka stunda jauniešos rosināja aizdomāties par savu veselību, varēja pārliecināties pēc viņu izrādītās intereses stundas laikā, bija daudz jautājumu, diskusiju. Arī atgriezeniskās saites aptaujas anketas atbildes liecina, ka jauniešiem šī tēma ir aktuāla un svarīga, ka tā nav par abstraktām lietām, bet gan tieši skar viņu pašu dzīvi, dzīves vērtības un nākotnes iespējas.

Padomi cīņā ar nogurumu un stresu:

  • Veselīgs un pilnvērtīgs uzturs! Neaizmirsti par magniju! Dzer vairāk šķidruma!
  • Stiprini imunitāti – guli vismaz 8 stundas, regulāri nodarbojies ar fiziskajām aktivitātēm, 30 minūšu pastaiga dienā mazina nogurumu un uzlabo koncentrēšanās un lēmumu pieņemšanas spējas!
  • “Filtrē” informāciju un izvērtē kādus sociālos medijus izmanto!
  • Padari savu vidi patīkamāku, atbrīvojies no atkarībām, nevajadzīgām lietām, emocijām!

Stundu laikā daudz tika runāts un diskutēts par pusaudžu mentālo veselību. Veselības ministrija kopā ar pusaudžu psihoterapeitu Nilu Konstantinovu izstrādājusi 

pp1

                       

pirmās psiholoģiskās palīdzības (PPP) rokasgrāmatu pusaudžiem

https://esparveselibu.lv/sites/default/files/2021-02/PPP.pdf, kurā apkopotas pamatzināšanas, tehnikas un prasmes, kas pusaudzim palīdz izvairīties no mentālās veselības problēmām, atpazīt tās un sniegt pirmo palīdzību sev pašam vai draugam. Nils Konstantinovs norāda, ka apgūt psihiskās veselības pamatprasmes mūsdienu pusaudzim ir tikpat svarīgi, kā zināt ceļu satiksmes noteikumus vai rīcību ārkārtas situācijā. Plaukstas likums https://www.youtube.com/watch?v=yuRB2esefXQ.

 

Sagatavoja: Pedagogs karjeras konsultants Ineta Maļinovska

Popularizējot tehnikuma piedāvātos izglītības pakalpojumus un veicinot sadarbību ar vispārējās izglītības iestādēm, tehnikuma pedagogs karjeras konsultants Solveiga Keistere arī 2021.gadā turpina nodarbību ciklu vispārizglītojošo skolu skolēniem.

Tiešsaistes tikšanās laikā skolēni saņem informāciju par mācību iespējām tehnikumā, profesionālās izglītības priekšrocībām, iestāšanās prasībām, interešu izglītību un sabiedriskajām aktivitātēm . Kā arī tehnikuma virtuālā tūre piedāvā interaktīvu Tehnoloģiju un inovāciju centra apskates veidu, nodrošinot lielisku klātbūtnes efektu.

2020./2021. mācību gada 2.semestra pirmajā pusē jau notikušas tikšanās ar Rīgas Angļu ģimnāzijas, pamatskolas "Rīdze", Daugavgrīvas vidusskolas, Jaunmārupes pamatskolas, Bauskas novada un Tukuma novada 9.klašu skolēniem.

Sīkāku informāciju var saņemt, sazinoties ar tehnikuma karjeras konsultantiem:  https://www.rvt.lv/karjeras-konsultanti

Lai tehnikuma Komercdarbības nodaļas G2, GK2-1, GK2-2, GL2-1 un GL2-2 grupu audzēkņi attīstītu tādas caurviju prasmes kā finanšu pratība, kritiskā domāšana un problēmrisināšana, 2021. gada 2. un 5. martā MS Teams platformā norisinājās AS Swedbank lekcija un praktiskā nodarbība par tēmu “Finanšu plānošana”, iekļaujoties gan profesionālo priekšmetu, gan arī klases audzināšanas stundu laikā.

Vieslekcija, kurā AS “Swedbank” projektu vadītāja Dana Zālīte dalījās ar praktiskajām zināšanām un pieredzē gūtajām atziņām, īstenota ar skolu programmas “Dzīvei gatavs” atbalstu. Šajās lekcijās 44 tehnikuma audzēkņi, izmantojot mikrofonu un čata iespējas, iesaistījās un diskutēja par svarīgāko naudas plānošanā, strādāja gan individuāli, gan grupās, pildot kopīgo praktisko uzdevumu. Iejutās finanšu konsultanta profesijā – prioritizēja mērķus un efektivizēja izdevumus. Atgriezeniskai saitei, izmantojot Mentimeter aptauju, jaunieši atzina, ka uzzināja daudz jauna par naudas plānošanu, uzkrājumiem jeb finanšu “drošības spilvenu”, un kā kontrolēt savas finanses.

Paldies, skolotājām Ievai Rebiņai, Anastasijai Soloveičikai, Diānai Barkānei un Santai Varenbergai par iesaisti audzēkņu kompetenču attīstības atbalstā, kā arī paldies jauniešiem par aktivitāti, prasmi komunicēt un nebaidīties parādīt savu individuālo izaugsmi, ieslēdzot video kameras.

Sagatavoja: PKK Ineta Maļinovska

Latvijā ir pagarināta ārkārtējā situācija, līdz ar to visi karjeras atbalsta pasākumi tehnikuma audzēkņiem joprojām notiek attālinātā režīmā.
Lai iepazīstinātu 3., 4. kursu audzēkņus un citus interesentus ar studiju iespējām, programmām, pasniedzējiem, mācību procesu un vidi, kā arī sporta un atpūtas iespējām, dienesta viesnīcām, bibliotēkām, tehnikuma pedagogi karjeras konsultanti organizēja MS Teams platformā tikšanos ar vairākām augstskolām.
2021. gada 18. februārī izzināt

Mēdz teikt, ka acis ir dvēseles spogulis, jo tās nespēj noslēpt emocijas, tās atspoguļo visus pārdzīvojumus un sajūtas.

Kopš 2021. gada februāra Rīgas Valsts tehnikumā Kr. Valdemāra ielā 1C ir skatāma Darjas Rozonovas (DP2-1) pirmā personīgā foto izstāde ar nosaukumu “Ar citām acīm!”. Kā saka pati Darja, tad viņas aizrautība ar fotogrāfiju sākās vēl bērnībā. Sākumā fotografējusi dabu, bet vēlāk aizrāvusies ar portretu fotografēšanu, jo esot ļoti interesanti vērot cilvēku emocijas un, it īpaši tās, kas atspoguļojas acīs un parāda cilvēku iekšējo skaistumu. Darju priecē, ka piepildot savu mazo sapni, viņai ir dota iespēja parādīt šo skaistumu citiem.

Profesionāļi atzīst, ka lielisku portretu uzņemšana ir diezgan izaicinošs pasākums, īpaši uz ielas. Bet tas vēl nav viss, jo Darjai arī lieliski padodas sporta foto reportāžas, īpaša un neparasta aizraušanās ir boksa sacensību fotografēšana. Līdz ko ierobežojumi beigsies un atsāksies boksa mači, varētu sekot arī nākamās fotoizstādes.

Sagatavoja: Pedagogs karjeras konsultants Ineta Maļinovska

Latvijas Reitingi