PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, piedaloties Pedagogam karjeras konsultantam Anitai Umbraško un Pedagogam karjeras konsultantam Inetai Maļinovskai, RVT Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas S1 un S2 grupas audzēkņiem un viņu pedagoģei Laumai Ruselei, 2020.gada 24.janvārī norisinājās karjeras attīstības atbalsta pasākums Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas audzēkņiem “Karjeras laboratorija”.

Pateicoties skolu programmas “Dzīvei gatavs” piedāvājumam PIKC RVT Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas S1 un S2 grupas audzēkņiem bija iespēja apmeklēt starptautisko farmācijas uzņēmumu AS “Grindeks”, kas nodarbojās ar oriģinālproduktu, patentbrīvo gatavo zāļu formu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecību, izstrādi, ražošanu un pārdošanu. AS “Grindeks” specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo un pretvēža medikamentu terapeitiskajās grupās.

Sākotnēji RVT audzēkņus uzrunāja uzņēmuma Kontroles vadītāja vietnieks Jānis, kas pastāstīja par savu karjeras ceļu, par darbinieku iespējām uzņēmumā un attīstību, par darbu ar hromatogrāfiem, kuru darbības procesu audzēkņi varēja arī novērot darbībā. Vairāki Grindeks darbinieki padalījās ar savu stāstu par to kur mācījušies un kāpēc strādā tieši šajā uzņēmumā. Darbinieku attīstības un atlases projektu vadītāja Ilze Virza audzēkņiem izskaidroja kādas ir iespējas doties uzņēmumā praksē, kādu pieredzi var iegūt, kādas grūtības un izaicinājumi viņus sagaida.

Laboratorijās, kur veic tablešu, kapsulu, ziežu, gēlu, sīrupu, injekciju analīzes, aktīvo farmaceitisko vielu analīzes, kopā ar Grindeks darbinieci Madaru tika apskatītas dažādas iekārtas un ierīces, pētīts vielu izskats UV starojumā, ostītas dažādas farmaceitiskās vielas, mēģinot noteikt to sastāvu.

Jauniešiem bija iespēja apmeklēt Latvijā modernāko rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu staciju, kurā uzturēšanās bija kā jauno ķīmiķu iesvētības, jo smaka nebija vilinoša, bet audzēkņi varonīgi izturēja šo pārbaudījumu. Rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtās tiek īstenots modernākais un ķīmiskajā rūpniecībā videi draudzīgākais bioloģiskās attīrīšanas princips, kur slēgtā tipa attīrīšanas iekārtu konstrukcija un tehnoloģijas garantē piesārņojuma likvidāciju notekūdeņos. „Kīmisko vielu kokteilis” tiek pārvērsts nekaitīgos galaproduktos – CO2, N2, H2O un biomasā.

Ekskursanti nonāca pie secinājumiem, ka Grindeksā valda patīkama atmosfēra, strādā zinoši profesionāļi, jauki un jautri cilvēki, kam darbs ir kā aizrautīgs hobijs. Topošie ķīmiķi neslēpa, ka tomēr būtu gribējuši vairāk iejusties laborantu lomā un padarboties tīri praktiski.

Sagatavoja:

Pedagogs karjeras konsultants Ineta Maļinovska

Latvijas Reitingi