PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

epasakumilogo

2018. gada 7. martā RVT Laidzes struktūrvienībā norisinājās profesionālās orientācijas pasākums, tikšanās ar uzņēmēju, kafijas namiņa „Ie-pauzē!” īpašnieci Kristīni Kromani un nodibinājuma „Talsu novada fonds” valdes priekšsēdētāju, Talsu 2. vidusskolas skolotāju  Ivetu Rorbahu.  

K. Kromane dalījās pieredzē par sava sapņa realizāciju - kafijas namiņa dibināšanu. Namiņš iepriekš bijusi tukša ēka un kalpojusi par noliktavu, malkas glabātuvi. Kad K.Kromane kļuvusi par bezdarbnieci, nav metusi "plinti krūmos", bet  uzrakstījusi biznesa plānu un vērsusies ALTUM (finanšu institūcija, kas sniedz valsts atbalstu). Viņai tā bijusi jauna pieredze. Tika ieguldīts milzīgs darbs. Kafijas tasītes, tējas krūzes tapušas Talsu keramiķu darbnīcā «Ciparnīca» un uz tām ir spāre. Uzņēmuma logo - tauriņš. Apmeklētājiem piedāvā kafiju un tēju omulīgās telpās, arī jauniešiem bija iespēja izmēģināt spēkus dažādu kafijas un tējas aromātu atpazīšanā.

Nodibinājuma „Talsu novada fonds”  valdes priekšsēdētāja  Iveta Rorbaha jauniešus uzrunāja par labdarību, sīkāk pastāstot par pārtikas atkritumu samazināšanu. I. Rorbaha pastāstīja, kā Francija cīnās ar pārtikas izmešanu, un kā tā kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kas izdevusi īpašu atkritumu apsaimniekošanas likumu. Kā vizuālo materiālu I. Rorbaha izmantoja prezentāciju.

Tika rādīts video par dāņiem, kuri cenšas samazināt pārtikas atkritumu apjomu un ieviest pārtikas produktu iegādāšanos bez iepakojuma. Viena no populārākajām šīs idejas atbalstītājām ir Selīna Jūla (krieviete) - biedrības “Pārtrauciet izšķērdēt ēdienu” vadītāja. Jauniešus iedvesmoja video stāsts par žurnālistu, pārtikas aktīvistu un atkritumkulinārijas entuziastu Dāvidu Grosu.  Viņš uzņēmis izklaidējošu ceļojuma filmu, viņš izbraukā 5 valstis ar mašīnu, kas darbojas ar cepamo eļļu. Līdzi viņam ir atkritumu konteiners, kas pārvērsts virtuvē, jo tieši atkritumos viņš atrod sastāvdaļas saviem ēdieniem. Radošās maltītes viņš gatavo kopā ar pasaules klases šefpavāriem, zinātniekiem un gardēžiem.

            Jaunieši diskutēja un darbojās dažādās praktiskās darbnīcās, aprobējot redzēto un dzirdēto.

karjera12

Pedagogs karjeras konsultants Baiba Purlica