PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

16. oktobrī projekta 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros Enerģētikas nodaļas 1. kursa ET1, EA1 grupu audzēkņi kopā ar audzinātāju Elīnu Šnepsti un pedagogiem – karjeras konsultantiem Inetu Maļinovsku un Ludmilu Fomkinu devās iepazīt Ķeguma HES Enerģētikas muzeju un SIA “Getliņi EKO”. Pasākuma mērķis - iepazīstināt ar esošajiem nozares uzņēmumiem, lai stiprinātu audzēkņu interesi par izvēlēto profesiju, kā arī veicināt audzēkņu izpratni par karjeras iespējām nākotnē.

Sakarā ar COVID – 19 noteiktajiem ierobežojumiem, tikai 24 audzēkņiem bija iespēja apskatīt Enerģētikas muzeja ekspozīciju kopā ar muzejpedagogu Zani Nemmi . Audzēkņi iepazinās ar Ķeguma HES tapšanas vēsturi, aplūkoja elektrības vadāmās iekārtas, ārējo ekspozīciju, paviljonu, kurā izvietoti sūkņi, kompresori, turbīnas regulators, zemsprieguma iekārtas u.c. Muzeja telpās bija iespēja apskatīt ekspozīcijas jaunumu - kinētisko sienu “Elektrības ceļš”, kura interaktīvā un iesaistošā veidā ikvienam piedāvā uzzināt par elektroenerģijas ražošanu, pārvadi, sadali un piegādi lietotājiem, kā arī par energoefektīvu elektroenerģijas lietošanu.

Audzēkņi tikās arī ar Ķeguma HES ražošanas tehniķi un Rīgas Valsts tehnikuma absolventu Rolandu Ozoliņu, kurš sagatavoja prezentāciju par elektrības ražošanas procesu, iekārtām un darbam HES nepieciešamo zināšanu, prasmju un iemaņu apguvi. Audzēkņiem bija iespēja parādīt savas zināšanas, atbildot uz Rolanda jautājumiem.

Kāds sakars ir starp elektrības ražošanu un tomātiem?

Atbildi uz šo jautājumu tehnikuma audzēkņi saņēma nākamajā iepazīstamajā uzņēmumā - SIA “Getliņi EKO”. „Getliņu” ekoloģiskais poligons ir viens no lielākajiem un modernākajiem zaļās enerģijas ražotājiem Latvijā. Kompānijas projektu vadītāja Monta Atvase pastāstīja par to, ka poligonā iegūtā gāze nonāk uzņēmuma energoblokā, kur tā tiek sadedzināta, iegūstot elektroenerģiju un siltumu. Elektroenerģija nonāk kopējā elektrotīklā, bet siltums tiek novadīts uz siltumnīcām, kur to izmanto gurķu un tomātu audzēšanai. Iegūtā elektroenerģija un siltumenerģija veidojas sekojošā proporcijā: 40% elektroenerģija un 46% siltumenerģija. „Getliņi EKO” ik gadu saražo apmēram 35 GWh elektroenerģijas, un lielāko daļu šo iegūto resursu pārdod AS „Latvenergo”.

Ekskursijas laikā jaunieši tika informēti ar par prakšu iespējām uzņēmumos.

Sagatavoja: Pedagogs karjeras konsultants Ludmila Fomkina.

Karjeras nedēļas ietvaros, izmantojot skolu programmas “Dzīvei gatavs” piedāvājumu, 2020. gada 19. oktobrī Rīgas Valsts tehnikuma Datorikas nodaļas D3-3, DP2-1 un DP2-3 grupu audzēkņiem sniegta iespēja apgūt tematu par kiberdrošības nozīmi ikdienas dzīvē. KPMG Baltics IT konsultāciju vadītājs Kaspars Iesalnieks tehnikuma audzēkņiem atgādināja par drošības pasākumiem, sniedza dziļāku izpratni par kiberdraudiem un to būtiskumu, par populārākajiem krāpšanas veidiem, kādi iespējami interneta vidē. Jauniešiem dzīvojot digitalizācijas laikmetā ir būtiskas 21. gadsimta kompetences: kritiskā domāšana, IKT prasmes, komunikācija, kiberviedums.

Mūsu tehnikuma motivētie, talantīgie un perspektīvie audzēkņi tiek gaidīti KPMG Baltics AS apmaksātā mācību praksē, uzņēmums nāk pretim praktikantiem, piedāvājot elastīgu darba laiku.

Sagatavoja: Pedagogs karjeras konsultants Ineta Maļinovska.

Popularizējot tehnikuma piedāvātos izglītības pakalpojumus un veicinot sadarbību ar vispārējās izglītības iestādēm, PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” ir uzsācis nodarbību ciklu, viesojoties pamatskolās, vidusskolās, kā arī uzņemot interesentus tehnikuma Praktisko mācību centrā.

13. oktobrī tehnikuma Poligrāfijas, Dzelzceļa un Kokapstrādes nodaļas pārstāvji kopā ar karjeras konsultanti Solveigu Keisteri piedalījās Rīgas 54.vidusskolas karjeras attīstības atbalsta pasākumā 8.-9.klašu skolēniem "Profesiju kaleidoskops". Pasākuma laikā skolēni darbojās meistardarbnīcās un ieguva informāciju par mācīšanās iespējām profesionālajā izglītībā.

Šajā mācību gadā tehnikumā uzņemti 8 audzēkņi no Rīgas 54.vidusskolas, kas liecina par veiksmīgu sadarbību iepriekšējos gados.

Tuvākajā laikā paredzētie klātienes pasākumi Pārdaugavas pamatskolā, Babītes vidusskolā un Rīgas Daugavgrīvas vidusskolā diemžēl tiek atcelti sakarā ar valdības noteiktajiem ierobežojumiem. Ceram arī turpmāk uz veiksmīgu sadarbību un tikšanos klātienē tiklīdz tas būs iespējams!

30. septembrī notika sociālā uzņēmuma "Visas Iespējas" tiešsaistes pasākums "Digitālais darba speed-dating", kurā uzņēmēji īsu interviju formātā tikās ar jauniešiem, kas meklē darbu. No tehnikumu intervijās piedalījās K3-1 grupas audzēknis Mareks Cepītis, kuru interesēja tieši kokapstrādes uzņēmuma AS “Latvijas finieris” piedāvājums. Pēc pasākuma Mareks atzinīgi novērtēja šādas individuālās karjeras atbalsta metodes: “Pasākums notika raiti un organizēti. Nebiju gaidījis, ka būs tik daudz dalībnieku. Ļoti pateicos par šādu iespēju tiešsaistē sazināties ar uzņēmumu vadītājiem un izrunāt to, kas nesaprotams. Patika tas, ka intervijas laikā paspēju apmainīties ar kontaktiem, lai nākotnē būtu vieglāk sazināties.”

 

 

Domājot par nākotni un personisko izaugsmi, ir jāspēj novērtēt savas prasmes, zināšanas, spējas un resursus. Ir dažādas metodes un formas, kā izvērtēt esošo situāciju un plānot nākotni, tāpēc tehnikuma pedagogi karjeras konsultanti aicina ikvienu audzēkni pieteikties uz individuālajām konsultācijām.

No 23. septembra līdz 1. oktobrim Pedagogi karjeras konsultanti Inese Vārslavāne, Anita Umbraško un Ineta Maļinovska aktīvi darbojās pirmā kursa audzēkņu adaptācijas pasākumā “Mēs esam savējie!”. 532 pirmkursnieki iesaistījās Karjeras stacijas trīs aktivitātēs:
1. “Klusais telefons” - uzdevuma noteikumi paredzēja dalībniekiem nesarunājoties pēc iespējas precīzāk nodot 3 kustību attēlojumu. Šajā uzdevumā tika vērtēts kā grupa savā starpā komunicē un kāda informācija nonāk līdz finālam.
2. “Grupas pašportrets” –  komandas vizualizēja un noformēja savas grupas portretus. Grupu veidotie pašportreti kādu laiku būs skatāmi uz sporta zāles sienas. Uzdevumā tika vērtēta grupas sadarbība un radošums.
3. “Ideju pitch” – komandas ģenerēja un prezentēja biznesa idejas. Šajā uzdevumā tika vērtēta kreativitāte, idejas inovativitāte un prezentēšanas prasmes. Jauniešiem bija gan interesantas, gan noderīgas biznesa idejas, par kurām būtu vērts turpmāk padomāt un tās attīstīt. Ieskatam dažas no idejām: nilzirgu pārdošana, sūtot caur Omnivu; atkārtoti izmantojamais tualetes papīrs, kas tūlīt pēc izmantošanas tiek attīrīts; smejošais krēsls, kurā iebūvētas skandas stāsta anekdotes, atskaņo audiogrāmatas vai vienkārši sarunājas ar krēslā sēdošo; ekoloģiskie krēsli; auto stūres apvalciņš; brilles, kas neaizsvīst un nesmērējās; autoserviss ar iespēju iegādāties svaigus tomātus; kafejnīca dzīvniekiem un viņu saimniekiem; reperu festivāls brīvā dabā ar pilnu ēdināšanas servisu; džemperis ar kondicionieri; veselīgas zeķes, kas silda un neļauj kājām svīst; pasažieru vilcienu vagoni aprīkoti ar audio sistēmām; koku audzēšana uz māju jumtiem; kakla siksna vai aproce, kas sit ar elektrolādiņu brīdī, kad lamājas vai runā rupjības; no speciāla materiālu sajaukuma veidotas somas tomāta formā, kas kā luksofors maina krāsu, ziemā – zaļa, rudenī – oranža, vasarā sarkana; no vecām mēbelēm un atkritumiem ražotas jaunas lietas; cimds, kas pats raksta.
Sagatavoja: Pedagogs karjeras konsultants Ineta Maļinovska.

 

2020. gada 15., 18., 21., 22. septembrī Auto nodaļas 1. un 2. kursu audzēkņi piedalījās karjeras attīstības atbalsta pasākumos ar darba devējiem. Pasākums „Iepazīsti savu profesiju” notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, sadarbībā ar Auto nodaļas vadītāju A. Stūri, profesionālo priekšmetu skolotājiem J. Lūcavu , A. Lagzdiņu, G. Sprunci un karjeras konsultanti A. Umbraško.

15. septembrī tikšanas laikā ar SIA “KVADRIGA” tehnisko konsultantu Gati Gertsonu audzēkņi uzzināja vairāk par izvēlēto profesiju, pamatdarbībām tajā un nepieciešamajām prasmēm nozares speciālista redzējumā. Uzņēmuma pārstāvis ne tikai iedvesmoja audzēkņus ar personīgo darba pieredzi auto nozarē, bet arī paskaidroja jauniešiem, kādas auto krāsas, instrumenti, abrazīvi, darba instrumenti un palīgmateriāli auto virsbūves remontam ir nepieciešami.

Latvijas Reitingi