PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

 

2019. gada 7. un 8. oktobrī Komercdarbības nodaļas GL1-1 un GL1-2 grupu audzēkņi moduļa ''Transporta un loģistikas nozares uzņēmumu pamatprocesi'' apguves ietvaros devās ekskursijā uz cieto atkritumu šķirošanas poligonu "Getliņi EKO". Cilvēkamno malasvarētu rasties jautājums, kā atkritumu šķirošanas poligons ir saistīts ar loģistiku? Atbilde ir vienkārša:

1) poligona slēgtajos atkritumu noguldījumos veidojas dabas gāze, kuras galvenā sastāvdaļa ir metāns. Gāzi sadedzinot, to pārvērš elektrībā un siltumā. Elektrību uzņēmums pārdod AS "Latvenergo", bet siltumu izmanto uzņēmuma saimnieciskās darbības nodrošināšanai;

2) tā ir atkritumu šķirošanas rūpnīca, kur plastmasa tiek sašķirota un sagatavota pārstrādei.

3) tomātu audzēšana un tirdzniecība.

 

kanva

2019. gada 26. septembrī pēc Komercdarbības nodaļas iniciatīvas Rīgas Valsts tehnikumā norisinājās  profesionālās meistarības konkurss “Biznesa Kanvu izaicinājums”.

Biznesa Kanva  (Business model canvas)  ir šobrīd populārākais biznesa modelēšanas rīks, ko varētu raksturot kā biznesa plāna samazinātu un vizuāli uzskatāmāku versiju. Ja biznesa plāns ir plašs un izvērsts biznesa idejas apraksts un analīze, ko dažkārt grūti uztvert kopumā, sevišķi, ja katram lasītājam ir konkrētas intereses, kā rezultātā viss plāns pat  netiek izlasīts, tad biznesa modeļa kanva jeb «audekls» ir jautājumu kopums, kas sakārtotā veidā ved  cauri plānošanas procesam un attīsta biznesa modeli un uzskatāmā veidā parāda ceļu no idejas līdz veidam kā tiks gūti ieņēmumi.

Konkursa “Biznesa Kanvu izaicinājums” mērķis bija motivēt jauniešus  sev apkārt saskatīt biznesa idejas, kuras iespējams izmantot skolēnu mācību uzņēmumu programmā, kā arī noskaidrot, kuri audzēkņi iegūs iespēju piedalīties Nordplus projektā, lai izzinātu tēmas “Ilgtspējīgas biznesa idejas”, “Mārketings un sociālā uzņēmējdarbība”, “Vizualitāte un pašpilnveide” kā arī “Ienesīgums/rentabilitāte”, un tā  ietvaros doties pieredzes apmaiņā uz Somiju vai Islandi.

Aicinājumam pārbaudīt spēkus jaunajā konkursā atsaucās 14 komandas, kuras pamatā pārstāvēja Komercdarbības nodaļu, bet veselīgu konkurenci sastādīja arī komandas no Kokapstrādes, Ķīmijas tehnoloģijas un Mašīnbūves nodaļām. Visaktīvākās grupas titulu noteikti varētu piešķirt GK3-1, kura startēja ar 4 komandām.

 

No 16. - 17. maijam Rīgas Valsts tehnikuma Laidzes teritoriālajā struktūrvienībā valdīja rosība un satraukums, jo tur norisinājās Latvijas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu biznesa plānu konkurss. Konkursa devīze - „Uzdrīksties, tici, dari!”.

Konkursā piedalījās profesionālās izglītības iestādes: Malnavas koledža, PIKC “Ventspils tehnikums”, PIKC “Daugavpils Būvniecības tehnikums”, PIKC “Rīgas Valsts tehnikums”, PIKC “Valmieras tehnikums”, Rīgas Tirdzniecības profesionālā vidusskola un SIA Bulduru Dārzkopības vidusskola.

PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” konkursā pārstāvēja Komercdarbības nodaļas GK2-1 grupas audzēkņi Linards Andersons un Ieva Luīza Baranova, G3 grupas audzēkne Inta Žeibe un GK2-3 grupas audzēkņi Kristīne Sūniņa un Ilvars Pļaviņš.

Ogres tehnikumā 2019. gada 9. aprīlī norisinājās Latvijas profesionālās izglītības iestāžu izglītojamo profesionālās meistarības konkurss topošajiem klientu apkalpošanas speciālistiem. Konkursā piedalījās 5 izglītības iestāžu komandas:

 • PIKC „Rīgas Valsts tehnikums”;
 • Aizkraukles profesionālā vidusskola,
 • PIKC „Jelgavas Tehnikums”;
 • Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Cīravas teritoriālā struktūrvienība;
 • PIKC „Rīgas Tehniskā koledža”.

Konkursa laikā audzēkņiem bija jāveic dažādi uzdevumi:

 • jāprezentē mājas darbs „Mēs.Skola.Profesija.”;
 • jāatbild uz 20 testa jautājumiem;
 • jāveic dokumentu pārvaldības uzdevumi: vēstules sagatavošana un reģistrēšana, protokola puzles salikšana;
  • jāveic ātrrakstīšanas uzdevumus;
 • jāizspēlē konflikta situāciju lomu spēlē, apkalpojot klientu.

PIKC „Rīgas Valsts tehnikums” komandu pārstāvēja B2 grupas audzēkne Megija Krūzberga, B3 grupas audzēknes Sanita Motuže un Samanta Strazdiņa. Lai arī tehnikuma komandai šogad neizdevās izcīnīt godalgotu vietu, komandas dalībniecēm piedalīšanās konkursā ļāva gūt jaunu pieredzi.

Komercdarbības nodaļas izglītības metodiķe Inese Tiona

Rīgas Valsts tehnikuma Komercdarbības nodaļas 2. kursa grupas GK2-1 audzēkņi Linards Andersons un Laura Krūzmane 2019. gada 27. martā piedalījās PIKC „Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums” rīkotajā starptautiskajā konkursā „Learn, Know, Do, Can, Show” nominācijā „Jaunais komersants”. Tehnikuma audzēkņi ieguva 2. vietu, sacenšoties starp trešā, ceturtā kursa audzēkņiem un pat absolventiem.

Konkursa uzdevums bija no „melnās kastes” izlozēt produktu. Šis produkts bija pamats, kur konkursantiem bija jāizdomā kā produkts izskatīsies, kāds būs sortiments, kāda būs cena produktam, kā tas tiks pozicionēts un virzīts tirgū. Mūsu audzēkņi izlozēja produktu lakats un lieliski tika galā ar uzdevumu.

Lūk, ko saka Linards par konkursu:

„Viens no konkursa uzdevumiem bija 110 minūtēs izdomāt, kā mēs varētu pārdot produktu, kuru izlozējām. Šī uzdevuma ietvaros mums vajadzēja izdomāt jaunu uzņēmumu – gan uzņēmuma logo, gan moto, kā arī mūsu izdomātajām precēm akcijas cenu, par kādu mēs tās pārdotu. Šis bija ļoti interesants pasākums, jo tas mums lika sastrādāties komandā, paplašināt savu draugu loku un, protams, papildināt un likt lietā savas iegūtās zināšanas. Šis konkurss mums ļoti patika, kā arī esam priecīgi par iegūto 2.vietu. Paldies skolotājai Rebekai par iespēju piedalīties šādā konkursā.”

Rakstu sagatavoja: RVT Audzēkņu servisa vadītāja Rebeka Grīnfelde

 

2019. gada 14. martā ar biznesa plānu prezentāciju noslēdzās Komercdarības nodaļas organizētais PIKC „Rīgas Valsts tehnikums” audzēkņu Biznesa plānu konkurss.

Konkursa mērķi:

 • aktivizēt audzēkņu interesi par komercdarbības uzsākšanu;
 • mācību procesā iegūtās teorētiskās zināšanas nostiprināt un pielietot praksē;
 • iegūt pieredzi biznesa plānu izstrādē;
 • izkopt prezentēšanas un viedokļa aizstāvēšanas prasmes.

Konkursā piedalījās 18 audzēkņi ar 13 biznesa plāniem un tajā bija pārstāvētas Ķīmijas tehnoloģijas nodaļa, Drukas un mediju tehnoloģiju nodaļa, Balvu teritoriālā struktūrvienība, Krāslavas teritoriālā struktūrvienība, Laidzes teritoriālā struktūrvienība un Komercdarbības nodaļa.

Šī gada konkursa tēma – „Uzdrīksties, tici, dari!”. Konkursa dalībnieki savos biznesa plānos piedāvāja realizēt idejas, kas ir saistītas ar bērnu apģērba šūšanu, skaistumkopšanu, ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu, arī molekulāro kulināriju, aplikācijas izstrādāšanu, kas ļautu Baltijas valstu iedzīvotājiem ceļojumu laikā izzināt interesantākos apskates objektus, plānotāju un klažu ražošanu, smaržu plāksterīšu zeķēm un smaržu maisiņu apaviem ražošanu, mantu uzglabāšanas pakalpojuma sniegšanu pludmalē. Konkursa dalībniekiem bija jāpārliecina žūriju, ka biznesa plānā piedāvātā biznesa ideja ir dzīvotspējīga, kā arī jāatbild uz žūrijas komisijas jautājumiem. Arī paši konkursanti uzdeva jautājumus viens otram.

Liels paldies skolotājiem Klārai Paipalai, Atim Papinam, Andim Zavadskim, Brigitai Bržeskai, Lāsmai Balceraitei, Andrai Zenčakai, Agitai Svarinskai, Valentīnai Miķelsonei, Birutai Šāvelei par ieguldīto darbu audzēkņu sagatavošanā konkursam.

Paldies dalībniekiem un sveicam uzvarētājus!

1.vieta Inta Žeibe G3

2.vieta Linards Andersons, Ieva Luīza Baranova GK 2-1

3.vieta Ajūna Aļeksejeva G3