PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Mēs noteikti nedrīkstam aizmirst tos laikus, kad Rīgas Valsts tehnikumu pārņēma trešās atmodas vilnis. Nacionālā atmoda plaši atbalsojās arī tehnikumā. Tehnikumā 1988. gadā tika nodibināta Tautas frontes atbalsta grupa, kurā iestājās 68 skolotāji un vecāko klašu audzēkņi. Grupas dibināšanas iniciatore bija latviešu valodas skolotāja Viktorija Tetere un mehānikas nodaļas vadītājs Vilnis Kalniņš.

Šis laiks nebija no vieglākajiem Latvijā, un arī tehnikumā, bet tas iedeva cerību, ticību un apņemšanos, kārtējo reizi vēstures līkločos nosargāt tehnikumu un nosargāt Latviju.

1991. gada trauksmainajās dienās, tehnikuma audzēkņi kopā ar skolotājiem devās uz barikādēm. Tehnikuma postenis bija starptautiskā telefona centrāle Dzirnavu ielā.

Apšaudē pie Mangaļu tilta 16. janvārī, no melno berešu lodes krita tehnikuma bijušais audzēknis Roberts Mūrnieks.

Šajā trauksmainajā laikā tehnikumā valdīja neaprakstāma vienotības sajūta. Un šī vienotības un drošības sajūta tehnikumā valda vēl šobaltdien.

Rīgas Valsts tehnikumā arī šodien skolotāju rindās strādā barikāžu dalībnieki. Lūdzām dalīties ar savu pieredzi par barikāžu laiku RVT Kokapstrādes nodaļas skolotāju Pēteri Zukuli, kurš ir apbalvots ar Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Pēteris Zukulis: “Barikāžu laikā bija ugunskuri. Lai iekurtu ugunskuru, nepieciešama malka. Tolaik strādāju mēbeļu apvienībā “Rīga”, kurā lielākais vairākums darbinieki un vadība bija interfrontes biedru rindās. 1991.gadā, kad tauta pulcējās uz barikādēm saņēmu signālu no barikāžu koordinācijas centra, ka Zaķusalā ir nepieciešama malka un, vai nevar mēbeļu apvienība “Rīga” piegādāt malku. Tieši barikāžu laikā mēbeļu apvienības “Rīga” direktors bija slimnīcā, un viņa vietā biju iecelts es. Ignorējot tā laika iespējamās represijas darba vietā es centos pārliecināt ceha priekšnieku, ka malkas piegāde ir jānodrošina, jo jāapvienojas ar visu tautu. Vēl šodien grūti izskaidrot, kā izdevās ceha priekšnieku pārliecināt, bet malka tika vesta uz Zaķusalu. Tāds, lūk, man stāsts par barikāžu laiku.”

Jāpiemin viens fakts, ko varbūt daudzi nezina, bet RVT bija vienīgā vieta Rīgā, kur tika slepeni drukātas brošūras ar vēstījumi par tautas atmodu un neatkarības atjaunošanu.

Vecāki, skolotāji, veltiet šodien brīdi saviem skolēniem, lai pastāstītu par 1991.gada Barikāžu laiku. Tikai mēs visi kopā varam jauniešos veicināt izpratni par tautas vēsturi un stiprināt patriotismu.

 Foto: Livars Jankovskis

Fotogrāfijas skatīt šeit.

Latvijas Reitingi