PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

No 26. līdz 30. oktobrim izglītības iestādēs visā Latvijā norisinājās ikgadējā Karjeras nedēļa. Ņemot vērā Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumus valstī, lielākā daļa karjeras lēmumam veltīto pasākumu šogad notika attālināti un tiešraidēs.

Lai mudinātu jauniešus ieklausīties gan sevī, gan citos un izmantot viņiem plaši pieejamo karjeras atbalstu no skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem, kā arī pieņemt izsvērtu lēmumu par savu karjeru, Karjeras nedēļas sauklis šogad skanēja: “Klau! Sadzirdi savas iespējas”.

Otrdien, 27. oktobrī notika tiešsaistes diskusija jauniešu vecākiem un citiem interesentiem “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”, kuras galvenā tēma bija ģimenes loma, paaudžu atšķirības un grūtības karjeras izvēles procesā, ar kurām saskaras mūsdienu jaunieši.

Diskusijas viesi, sociālais un organizāciju psihologs, personāla izpētes un testēšanas firmas CreaTest vadītājs Reinis Lazda, ārsts psihoterapeits un personālatlases vadītājs Andris Jansons, karjeras konsultante Ilze Rūtenberga, kā arī TV un radio personība un divu meitu mamma Baiba Sipeniece – Gavare dalījās ar pieredzi un noderīgiem ieteikumiem kā ar jaunieti runāt par karjeras tēmu.

Paldies vecākiem, kuri pēc diskusijas atsūtīja savas pārdomas, tā, piemēram, 2.kursa audzēkņa Gusta mamma Baiba raksta: „Man ļoti patika un pieminēšu arī to, ka dēls arī klausījās. Viņam arī bija ļoti noderīgi. Abi guvām atziņas, kas Gustam noderēs turpmāk dzīvē, piemēram, ka, lai kaut ko iegūtu, ir jāiet maziem solīšiem un ļoti jāvēlas, ka 17 gados jaunietim ir jābūt interesēm, kuras ir noturīgas, un man kā vecākam ir jānodrošina vide, kurā bērns spētu attīstīt savas intereses. Paldies par šādu iespēju!”.

Savukārt, 3.kursa audzēkņa Kārļa mamma Anita pēc diskusijas ieteiks dēlam doties uz individuālo karjeras konsultāciju un ir priecīga, ka tehnikums piedāvā šādu iespēju: „Liels paldies Jums par informāciju! Ar interesi vakar noskatījos diskusiju.


Es ļoti labprāt pieteiktu savu dēlu pie Jums uz karjeras konsultāciju!
Jo, līdzīgi kā stāstīja Baiba Sipeniece -Gavare, arī es viņam saku: "Kas Tu par mehāniķi?!" Ļoti labprāt uzzinātu Jūsu redzējumu un ieteikumus profesijas izvēlei! Manas tēzes: 1. Katram darbam ir sava garoziņa. 2. Stiprināt stiprās puses! 3. Katrā cilvēkā viņa profesija ir iekodēta iekšā. Kā atrast koda atslēgu? 4. Tas, ka līdz vecākiem bieži vien nenonāk izpētē iegūtā informācija par bērnu. Svarīga ir atgriezeniskā saite starp skolotāju/karjeras speciālistu un vecākiem.”

Trešdien, 28. oktobrī diskusijā jauniešiem “Uzklausi, padomā un izlem pats!”, kuru vadīja moderators Magnuss Eriņš un piedalījās Rīgas Stradiņa universitātes Karjeras centra karjeras konsultante Baiba Prauliņa, uzņēmuma Blue Shock Race dibinātājs un vadītājs Artis Daugins, ekstrēmā sporta biedrības RAVE team dibinātājs, BMX braucējs un treneris Roberts Klēpis, kā arī dziedātāja Patrīcija Ksenija Cuprijanoviča jeb Patrisha, bija iespēja uzzināt sabiedrībā zināmu cilvēku pieredzi karjeras izvēlē.

Tehnikuma jaunieši, kuri vēroja diskusiju tiešsaistē, dalījās savās pārdomās: „Man likās ļoti noderīgi, ka bija šāda veida stunda, kur pastāsta par karjeru, jo tas palīdz labāk izprast kā izvēlēties tieši sev īsto karjeru. Man arī interesanti likās, ka viesi padalījās ar savu pieredzi un savām profesijām. Kā arī man tas palīdzēja saprast to, ka darbā alga nav pats svarīgākais, ja tu dari to, kas tev patīk un interesē.” raksta 1.kursa audzēknis Arvis. Topošais metālapstrādes speciālists Romass secina: „Es domāju – karjeras lēmums ir atkarīgs no Tavas ģimenes viedokļa. Parasti bērni turpina sava tēva vai mātes profesiju. Ja ģimenē vecāki ir ārsti, tad droši vien bērns arī izlems kļūt par ārstu, kā arī mūsdienās profesijas izvēli ietekmē algas izmērs. Es domāju, cilvēki dara lielu kļūdu, kad izvēlās profesiju pēc algas izmēra. Profesija, tā nav tikai alga, tā ir jūsu dzīvība, aicinājums, garastāvoklis, laime. Nevajag arī izvēlēties profesiju pēc drauga ieteikuma, jo visi cilvēki ir dažādi. Secinājums: nevajag baidīties mainīt savu dzīvi. Ja Jūs sapratāt, ka izvēlētā profesija nav īsta, ir jāmācās, jāmēģina, jāmeklē. Profesija – tā ir svarīga daļa no mūsu dzīves. Karjeras lēmumu man palīdz pieņemt skolotājs, kurš dod man zināšanas, ģimene ar savu viedokli, profesionālis ar savu pieredzi, situācija valstī un daudz kas cits, bet pēdējo un galveno lēmumu es daru pats!”.

 

Karjeras nedēļas laikā tehnikumā notika arī citi ar karjeras izvēli saistīti pasākumi sadarbībā gan ar pamatskolām, gan augstskolām. Piemēram, Babītes vidusskolas 8.-9.klases skolēni, izmantojot Zoom platformu, iepazinās ar informāciju par mācību iespējām tehnikumā. Prezentācijas laikā skolēni uzdeva jautājumus gan par profesionālās izglītības priekšrocībām, gan karjeras atbalsta veidiem un instrumentiem savu spēju un interešu izzināšanai.

Lai veicinātu izglītības popularizēšanu un nozīmīgumu jauniešu vidū, tehnikums regulāri sadarbojas ar augstākās izglītības iestādēm, piemēram, Karjeras nedēļas laikā praktisko mācību centrā pieredzes apmaiņā viesojās Latvijas Lauksaimniecības universitātes topošie karjeras konsultanti. Tehnikuma karjeras konsultantes S.Keistere, A.Umbraško un I.Maļinovska iepazīstināja ar karjeras attīstības atbalsta sistēmu tehnikumā, izmantojamo metodiku, darba vidē balstītām mācībām, kā arī ļāva viesiem iejusties karjeras nodarbībā audzēkņu lomā. Sarunas laikā izvērsās diskusija par karjeras jomas šī brīža aktualitāti nr.1 - individuālo konsultāciju norisi, izmantojamo metodiku un kā motivēt jauniešus pieteikties tām.

Interesentus, kuriem nebija iespēja vērot diskusijas tiešsaistē, ir pieejami ieraksti gan Facebook, gan VIAA Youtube kontā:

https://www.youtube.com/user/VIAAlv , kā arī vērtīgs digitālais karjeras

attīstības atbalsta rīks:

https://ki.viaa.gov.lv/ .

Latvijas Reitingi