PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Ir pagājušas pāris nedēļas pēc Rīgas Valsts tehnikuma simtgades svinību gada ieskandināšanas. Vēlamies atskatīties uz pasākumiem, kas tika organizēti par godu tehnikumam un Latvijai.

28. novembrī, viesmīlīgajās un 150 gadus seniem stāstiem apvītajās Rīgas Latviešu biedrības nama telpās tika rīkoti divi pasākumi – izstāde un koncerts. Rīgas Valsts tehnikums, atsaucoties iniciatīvai „Latvijas skolas soma”, veidoja plakātu izstādi, atklājot tehnikuma simtgades svinības. Ekspozīcijas saturiskā daļa tika veidota tā, lai stiprinātu jauniešos Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes.

Rīgas Valsts tehnikuma Drukas un mediju tehnoloģiju nodaļas audzēkņu veidotā plakātu izstāde “Latvijai 100 – RVT 100”, kas veltīta Latvijas valsts 100 gadei, bija apskatāma Rīgas Latviešu biedrības telpās. Ekspozīciju ir plānots atkārtoti izstādīt arī nākošajā gadā, tehnikuma 100 – gades pasākumos.

Šā gada 8. decembrī tirdzniecības centrā Domina Shopping notika jau par ikgadējo pirmssvētku tradīciju kļuvušais Latvijas skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) vērienīgākais pasākums “CITS BAZĀRS ziemā”, kurā ar savām biznesa idejām un radīto produkciju apmeklētājus iepazīstināja skolēni no visas Latvijas, tajā skaitā 7 SMU no PIKC RVT.

Skolu pārstāvēja kopumā 22 audzēkņi no 4 grupām, kas sevi parādīja teicami gan ar sagatavoto produkciju, gan stendu noformējumu un nopietno attieksmi.

 

Izglītības un zinātnes ministrija šobrīd veic aptauju par DVB mācību īstenošanu un profesionālās izglītības attīstību Latvijā, lai sekmētu DVB mācību īstenošanu un noteiktu problēmjautājumus, kuru risināšana nepieciešama profesionālās izglītības sistēmas pilnveidei. Lūdzam Jūs piedalīties aptaujā, aizpildot anketu.

Aptauja ir konfidenciāla, un aptaujas rezultāti tiks atspoguļoti vienīgi apkopotā un vispārinātā veidā.

Jūsu viedoklis ir nozīmīgs, jo aptaujas rezultāti tiks izmantoti ieteikumu izstrādei DVB mācību sistēmas pilnveidei.

Anketas aizpildīšana ilgst aptuveni 10 minūtes.

Lūdzam Jūs aizpildīt aptaujas anketu līdz 2018.gada 10.decembrim. Saite uz uzņēmēju anketu skatīt šeit.

Šī gada 16. novembrī PIKC “Rīgas valsts tehnikums” Balvu teritoriālajā struktūrvienībā notika koncerts par godu Latvijas valsts simtgadei.

Pasākuma iesākumā klātesošos uzrunāja struktūrvienības vadātāja Biruta Vizule, viņa uzsvēra, ka svarīgi ir mīlēt un cienīt to, kas ir mums apkārt, sākot ar savu ģimeni, līdzcilvēkiem, un godināt pašu svarīgāko – valsti, kurā esam dzimuši un kurā dzīvojam. Pasākuma turpinājumā Balvu novada pašvaldības Domes priekšsēdētāja vietniece A. Petrova jauniešiem uzsvēra, ka viņa ir ne tikai latviete, bet lepojas arī ar to, ka ir latgaliete, un mudināja jauniešus saskatīt, cik daudz mūsu dzimtenē ir vērtību ar kurām varam lepoties.

Koncerta laikā klātesošajiem tika sniegta iespēja virtuāli apceļot visus Latvijas novadus un pārliecināties, cik bagāts ir katrs novads. Katrs novads var lepoties ar cilvēkiem, kultūras mantojumu un izglītības iespējām. Koncerta laikā skanēja patriotiskās dziesmas, varēja ieklausīties kurzemnieku izloksnē un skanīgajā latgaliešu valodā. Priecēja kurzemnieku un latgaliešu tautu dejas.

Koncertā uzstājās arī ciemiņi - Balvu Mūzikas skolas audzēkņi, kuri priecēja ar vijoļspēli un Astra Ambarova – Ločmele, kura sanākušos aizkustināja ar dvēselisku, aizkustinošu ģitārspēli un lūgsnu “Manai tautai!”.

Koncerta noslēgumā svinīgais mirklis tika iemūžināts kopbildē, un simboliski ikviens klātesošais varēja atstāt sarkanbaltsarkano karodziņu svētku noformējumā.

2018. gada 28. novembrī Rīgas Valsts tehnikumā notika ekonomikas olimpiāde. Šogad olimpiādei tika izvirzīti 35 audzēkņi no 2. un 3. kursiem. No kopējā dalībnieku skaita 14 audzēkņi ar augstāko punktu skaitu tiek virzīti uz olimpiādes 2.posmu, pārstāvot sevi un tehnikumu Rīgas pilsētā. Lai veicam mūsu audzēkņiem nākamajos posmos!

Paldies priekšmetu skolotājiem par audzēkņu sagatavošanu olimpiādei - Andrai Zenčakai, Brigitai Bržeskai, Lāsmai Balceraite, Atim Papinam un Andim Zavadskim.

Zemāk olimpiādes rezultāti: skatīt šeit

Rakstu sagatavoja

Komerczinību un ekonomikas profesionālo priekšmetu

metodiskās komisijas vadītāja Lāsma Balceraite

29. novembrī mēs, GK1-2 grupa, devāmies uz uzņēmumu "Bite", kur guvām daudz jaunu un noderīgu zināšanu un vērtīgus padomus, kas noderēs nākotnē."Bite" mūs sagaidīja ar platu smaidu un saldumiem. Mums pastāstīja gan par to, kā šis uzņēmums ienāca Latvijā, gan iepazināmies ar uzņēmuma struktūru, gan arī izzinājām katras nodaļas darbinieku pienākumus - tie ir daudz un dažādi, aptuveni 130 atšķirīgi amati vienā uzņēmumā. Interesanti bija klausīties darbinieku veiksmes stāstus, kā no konsultanta filiālē var kļūt par vadītāju 53 cilvēkiem vien pāris gadu laikā.

Darbs "Bitē" šķiet ļoti aizraujošs, jo noteikti ne katrā darba vietā var pārvietoties ar skūteriem, slidināties pa slidkalniņu (kas atrodas birojā), ienākt ar mājdzīvniekiem, kā arī mierīgi pagulēt mīkstā dīvānā. Draudzīgs uzņēmums, kur visi strādā vienoti un uzrunā pat vadītājus uz "Tu". Pēc šodien iegūtā noteikti varam teikt, ka, ja tiek dota šāda iespēja apmeklēt reālu uzņēmumu, tā noteikti ir jāizmanto, jo uzzinātais var palīdzēt labākizprast savus nākotnes mērķus un to, kā uz tiem tiekties, kā arīrīcību dažādās situācijās.

Par šo iespēju vēlamies pateikties RVT karjeras konsultantei Solveigai Keistereiun uzņēmējdarbības skolotājai Klārai Paipalai. 

whatappbite

Fotogrāfijas no pasākuma skatīt šeit.

 2018. gada 29. novembrī Jelgavā notika Starptautiskais profesionālās izglītības iestāžu profesionālās meistarības  konkurss izglītojamiem  apdares darbos. Konkursa rakursā bija „Flīzēšana”. Konkursa laikā katrs dalībnieks veica flīzēšanas darba uzdevumu. Konkursu organizēja Jelgavas Tehnikums sadarbībā ar Latvijas Būvniecības nozares sadarbības partneriem - SIA BOSCH, KERAMA MARAZZI, būvmateriālu veikalu “Pilsēta”. Rīgas Valsts tehnikumu pārstāvēja Limbažu teritoriālās struktūrvienības BT2 grupas audzēknis Alens Mārtiņš Jirgensons. Jauno amata meistaru konkursā Alens ieguva 3.vietu. Konkurss bija laba iespēja izmēģināt savas spējas, gatavojoties konkursam  SkillsLatvia 2019 . Noslēgumā bija gandarījums par labi padarītu darbu un vērtīga balva no sadarbības partneriem. Paldies Alenam par centību un skolotājai Dinai Sproģei par ieguldīto darbu jauno speciālistu sagatavošanā.

Trīs Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas 4. kursa audzēkņi – Artūrs Raimonds Feldmanis, Romāns Černiševs un Estere Justīne Vilka – no 2018. gada 1. līdz 30. oktobrim piedalījās Erasmus+ mobilitātes programmā Vācijā. Pirmo nedēļu ar mums kopā bija skolotāja Lauma Rusele.

Organizācija “SBG” mūs uzņēma savā viesu mājā Drēzdenē. Mobilitātes laikā mēs strādājām laboratorijā, mācījāmies un iepazinām Drēzdeni, kā arī apkārt esošās pilsētas: Leipcigu, Pirnu, Bad Schandau, Berlīni.

Projekta laikā uzlabojām savas angļu valodas zināšanas, strādājām ar dažādām iekārtām un iepazinām vietējos un Erasmus+ projekta dalībniekus no citām valstīm.

Laboratorijā strādājām ar spektofotometru, hromatogrāfiem, pētījām sakarību starp šķīduma koncentrāciju un gaismas caurlaidību. Vēl veicām elektrolīzi un noteicām dažādu mērinstrumentu precizitāti. Pašiem visinteresantākais likās darbs ar aminoskābēm – to identificēšana, kā arī gāzu hromatogrāfa darbības izprašana.

Paldies Rīgas Valsts tehnikumam par doto iespēju!

Fotogrāfijas no mobilitātes skatīt šeit.

Estere Justīne Vilka

“Etiķetes principi ir auguši un mainījušies līdz ar visu civilizēto sabiedrību un kā nerakstīti likumi regulē visa veida komunikāciju. Izprotot un apgūstot etiķetes būtību, ikvienā situācijā iespējams justies brīvi un dabiski. Biznesa etiķetes ievērošana sekmē ilgtermiņa sadarbību, kas balstīta uz savstarpēju cieņu un cilvēcīgi profesionālām attiecībām”: ar šādiem vārdiem B1, B2, B3 un B4 grupu audzēkņus 26. novembrī Riga Islande Hotel karjeras izglītības pasākumā “Ekselence klientu apkalpošanā” uzrunāja starptautiska mēroga speciāliste profesionālās etiķetes, komunikācijas un protokola jautājumos Irma Kalniņa. Irma Kalniņa paralēli lietišķās etiķetes jautājumiem ar jauniešiem runāja gan par savu karjeras ceļu, gan par darba meklēšanas pieredzi, gan par dzīves vērtībām.

Pēc nopietnās un pārdomu raisošās I.Kalniņas nodarbības, gan audzēkņus, gan pedagogus uzmundrināja un sajūsmināja Bite Latvija klimata kontroles menedžere Laura Pļavniece, kura iepazīstināja ar Bite Latvija darbības pamatvērtībām un informēja par darba iespējām uzņēmumā. Stāsts bija tik iedvesmojošs, ka ne tikai audzēkņi, bet arī pedagogi pārdomāja, vai nepievienoties Bite Latvija komandai.

Savukārt Riga Islande Hotel mārketinga nodaļas pārstāve Elīna Šterna raksturoja darba specifiku viesmīlības nozarē, kā arī informēja par darba un prakses iespējām uzņēmumā, kas radīja interesi ne vienā vien klausītājā. Pēc nopietnajām nodarbībām audzēkņiem bija iespēja nelielā ekskursijā iepazīties ar viesnīcu.

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros ar mērķi iegūt izpratni par veiksmīgas sadarbības un komunikācijas (verbālās un neverbālās) pamatprincipiem un niansēm, par lietišķās etiķetes nozīmi veiksmīgas karjeras veidošanā darba tirgū.

           Diena bija patiesi izdevusies, jo piedāvātā informācija bija gan aktuāla, gan interesanta, gan noderīga neatkarīgi no tā, kādu karjeras ceļu katrs izvēlēsies. Jaunieši atzinīgi novērtēja nodarbības vietas izvēli Riga Islande Hotel, kas bija izvēlēta ar mērķi audzēkņus iepazīstināt ar lietišķo vidi.

Paldies Irmai Kalniņai, Bite Latvija un Riga Islande Hotel par sirsnīgo uzņemšanu, visiem iesaistītajiem un paldies skolotājai Baibai Purlicai, kura uzņēmās pasākuma vadīšanu.

Fotogrāfijas no pasākuma skatīt šeit.

Laimrota Surska

Ienākot Rīgas Valsts tehnikumā, ne viens vien noteikti pamanīja stendu „Ražots skolā”, kurā varēja redzēt audzēkņu izveidoto skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) ražoto produkciju. Minētos SMU ir izveidojuši Komercdarbības nodaļas B3; GK2-1; GL3-1 un GK3 -1 grupu audzēkņi.

Skolēnu mācību uzņēmums ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement Latvija un skola.

SMU mācību metode ir interaktīva mācību metode, kura vērsta uz apzinātu, mērķtiecīgu visu iesaistīto pušu mijiedarbību un līdzdarbošanos, šī mācību metode ietekmē mācību satura attīstību, kas paver lielas improvizācijas iespējas pedagogam un skolēnam.

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspējas attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi.

SMU programmas mērķis – jaunas uzņēmēju paaudzes un nozares ekspertu izglītošana, mācību procesā sasaistot teorētiskās zināšanas ar praksi.

Neatkarīgi no apgūstamās profesijas, katram no šī brīža esošajiem audzēkņiem nepieciešams attīstīt uzņēmējspējas, jo ikvienam no viņiem nāksies pārdot savas darbaspējas, konkurēt darba tirgū, attīstīt sadarbības un komunikācijas prasmes un vēl daudz ko, ko ne vienmēr iespējams iemācīties mācību vielu apgūstot tikai teorētiski. SMU ir ideāls variants šo prasmju attīšanai, jo apgūtā teorija tiek pielietota un pārbaudīta praksē. Piemēram, apgūstot komercdarbības pamatus, nav svarīgi, ka audzēknis māk testā atzīmēt pareizo variantu par nepieciešamajām prasmēm un priekšnoteikumiem uzņēmējdarbības uzsākšanai, ja īsti neredz tā pielietojumu, ievērojami labāks rezultāts tiek sasniegts, ja mācības notiek pēc principa “mācies darot”.

Darbojoties SMU programmā, audzēkņi izjūt, kāds ir komandas veidošanas, idejas izstrādes, plānošanas process. Ne visiem izdodas savstarpēji saskaņot savu darbību, izturēt atbildības nastu, izpildīt solīto un paspēt laikā. Bieži vien sākotnējā iecere stipri atšķiras no gala rezultāta, jo ne viss saplānotais ir realizējams, ir vilšanās, bet šie secinājumi ir milzu ieguvums, ko arī mācamies izprast. Jā, dažkārt teorijas stundas zaudē, bet tas noteikti ir tā vērts, jo ieguvums un sapratne par uzņēmējdarbību ir daudz plašāka reāli darbojoties, nevis tikai klausoties skolotāja stāstīto.

Vai ir viegli panākt audzēkņu iesaistīšanos šajos uzņēmumos un tos koordinēt – protams, ka nē. Priecājos, par visiem audzēkņiem, kuri atsaucās SMU idejai un īpašs paldies skolotājai Rebekai Grīnfeldei, kura ir ieinteresējusies par SMU programmu un šobrīd ir vislielākais atbalsts šajā darbā gan audzēkņiem, gan skolotājam.

Priekšā mums 8. decembris, kad tirdzniecības centrā Domina Shopping norisināsies Junior Achievement Latvia (JA Latvia) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētais skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) Latvijas mēroga pasākums CITS BAZĀRS. Iespējai tirgoties pasākumā CITS BAZĀRS bija pieteikušies 400 skolēnu mācību uzņēmumu, bet Domina Shopping pulcēsies 170 labākie uzņēmumi no visas Latvijas.

Rīgas Valsts tehnikumu pārstāvēs 7 SMU no B3, GK2- 1, GL3- 1 un GK3- 1 grupām. Pasākuma ietvaros pieredzējusi profesionāļu, uzņēmēju un akadēmisko spēku komanda jaunos uzņēmumus vērtēs un apbalvos 7 nominācijās:

* Sociāli atbildīgs uzņēmums;

* Inovatīva biznesa ideja;

* Labākais stends;

* Labākā pārdošanas komanda;

* Komerciālākais produkts;

* Sociālo mediju komunikācija;

* Uz zināšanām balstīts uzņēmums.

Vēlēsim veiksmi un sniegsim atbalstu audzēkņiem, kuriem šobrīd pats nopietnākais gatavošanās darbs.

SMU 1

Latvijas Reitingi